Česky English

Seminář - genomika plemenicV úterý 30. května proběhl na naší inseminační stanici býků odborný seminář na téma: „Genomika plemenic – přínos genotypování“. Velmi nás potěšilo, že semináře se zúčastnilo mnoho chovatelů, což nás utvrdilo v tom, že chovatelé jsou genomice skotu nakloněni a mají zájem se v této oblasti rozvíjet.

Základy genomiky nás provedl ředitel svazu chovatelů holštýnského skotu Doc. Ing. Jiří Motyčka, Csc. za spolupráce jeho kolegy Ing. Ladislava Vondráška. Velmi srozumitelně nás seznámili s výpočty genomických hodnot, jejich uplatněním v praxi, aplikací Igenetika a dalších. Následovala prezentace ředitele svazu českého strakatého skotu Ing. Pavla Krále a jeho kolegyně Ing. Terezy Dodávkové o využití genomiky v chovech skotu červenostrakatého, opět s praktickou ukázkou – jak správně odebírat vzorky, jak pracovat s programem Igenetika.

Po krátké přestávce nás čekal blok se samotnými chovateli, kteří s genomikou ve svých chovech pracují. Se svými poznatky vystoupil Stanislav Kulanda ze ZD Krásná Hora nad Vltavou a.s. (zootechnik holštýnského úseku chovu) a Ing. Klára Přívratská ze ZOD Hořice (hlavní zootechnik).

Posledním, ale neméně zajímavým, bodem semináře bylo vystoupení doc. MVDr. Soni Šlosárkové, Ph.D. (Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v.v.i.), která chovatele seznámila s tím, jak pracovat s Deníkem léčení skotu. Svými postřehy její přednášku doplnila p. Kliková, která s Deníkem rutině pracuje v ZOD Hořice. Tato aplikace je velkým pomocníkem jak pro jednotlivé chovatele, tak pro celou populaci, sebraná data nám totiž umožňují výpočet plemenných hodnot zdraví zvířat.

Uvedené prezentace byly velmi poutavé a zajímavé, všichni přítomní „vydrželi“ až do konce. Seminář probíhal v přátelské atmosféře, všichni přednášející zdůrazňovali ochotu a pomoc chovatelům při jejich práci s genomikou a záležitostech s tím souvisejících, za což jim velmi děkujeme. Stejně tak děkujeme všem přítomným chovatelům a těšíme se na další setkávání.

 

Přednášky ze semináře ke stažení zde.

 

web1.jpg           web3.jpgweb2.jpg

   

 

 

 


Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4